KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 7096280
*
nr 709 6280
Gouache
Anette Englund, 13x11
Följerätt
Utrop:
300 kr
Såld:
100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 15 augusti 2011
kl 17:09:15
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
15/8 00:43:33
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller anette englund gouache täckfärg vattenfärg
-
6193 Akvarell
I W Sweeting. Signerad, daterad 1880, landskap med..//
Auktionen avslutas
idag
6 maj kl 20:57
-
6051 Blyerts
Einar Nerman (1888-1983), Sverige. "Replik". Signe..//
Auktionen avslutas
idag
6 maj kl 20:56
-
6124 Parti grafik
+ akvarell, Diverese, oramade lösa blad, Bland ann..//
Aktuellt bud: 2.200 kr
Auktionen avslutas
idag
6 maj kl 20:21
*
Gouache
nr 709 6280
Gouache
Anette Englund, 13x11
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 300 kr |
Såld: | 100 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 15 augusti 2011 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
15/8 00:43:33 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller anette englund gouache täckfärg vattenfärg
-
6193 Akvarell
I W Sweeting. Signerad, daterad 1880, landskap med..//
Auktionen avslutas
idag
6 maj kl 20:57 -
6051 Blyerts
Einar Nerman (1888-1983), Sverige. "Replik". Signe..//
Auktionen avslutas
idag
6 maj kl 20:56 -
6124 Parti grafik
+ akvarell, Diverese, oramade lösa blad, Bland ann..//
Aktuellt bud: 2.200 kr
Auktionen avslutas
idag
6 maj kl 20:21